Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - Sınava giren herkes bir soruyu dentdus'a yazıyor
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Sınava giren herkes bir soruyu dentdus'a yazıyor
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 76, 77, 78  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Eylül DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dusess
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:
dusess yazmış:
tugce_89 yazmış:
dt-leviathan yazmış:
amalgam altın fissur sorusunun sıralamasını öğrenen varmı

fissür amalgam altın mış. http://www.dusdata.com/dus/ burayı da aynı anda takip edin bence hocalar burada açıklıyor bazı soruları burda hala tartışılıyor

Yalnız sıralama cevapta fissür altın amalgamdı sanki. Hatta fissürle başlayan tek bir şı vardı.Fissür Amalgam altın diye sıralamış hoca..

evet öyleydi sınavda doğru diyosun..soruda termal iletkenlik demiyordu değil mi termal genleşme diyordu?

Aynen. Termal genleşmeleri gözönüne alınarak büyükten küçüğe doğru sıralaması nedir?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce kitaptaki bahsettigin tablo da iletkenlik mi yoksa genleşme katsayıları mı yazıyor
Başa dön
dt-leviathan
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

skypa yazmış:
tugce kitaptaki bahsettigin tablo da iletkenlik mi yoksa genleşme katsayıları mı yazıyor

o tablo lineer ısısal katsayılar tablosu yani termal iletkenlik değil
Başa dön
dtburcu
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tugce_89 yazmış:
arkadaşlar cadherin sorusunu öğrenebilen varmı ben internetten biraz araştırdım tümör invazyonunda da rol alır diyo cadherinler arası bağlantı bozulması gerekir invazyon için fln diyo ama morfogenezde de rol alırmış e diğer şıklarda doğruydu hatrladğım kadarıyla ne olcak ki cevap

ara filamanlara bağlanır diyodu ben onu yaptım.. fizyoloji kitabında "hüce içi iskeletine (aktin, katenin) bağlı olarak bulunur" yazıyor..
Başa dön
Westicenadam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dt-leviathan yazmış:
skypa yazmış:
dt-leviathan yazmış:
cerrahi syf 429 daki koronal bt ye bi baksanıza sınavdakinin aynısımı bn hatırlayamıorum değilse yannş kabul ediyim sorumu yani iddi etmorum soruyorum:)
evet dedim ya cok benziyor diye sen de mukosel yaptın mukoseli sagda mı gördün sol da mı ?

onu hatırlayamıorum malesef

Atkadaşlar çok eminim ki radyoopaklık bize göre sağda, yani hastaya göre soldaydı.
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dt-leviathan yazmış:
skypa yazmış:

o tablo lineer ısısal katsayılar tablosu yani termal iletkenlik değil
o zman dogru olması lazım ama fs amalgam altın diye bir secenek yok
Başa dön
coco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaslar termal genlesme katsayısı dıodu ve fissur sealnt amalgam altın sıralaması vardı cevaplarda eminim
Başa dön
dt-leviathan
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Westicenadam yazmış:
dt-leviathan yazmış:
skypa yazmış:
dt-leviathan yazmış:
cerrahi syf 429 daki koronal bt ye bi baksanıza sınavdakinin aynısımı bn hatırlayamıorum değilse yannş kabul ediyim sorumu yani iddi etmorum soruyorum:)
evet dedim ya cok benziyor diye sen de mukosel yaptın mukoseli sagda mı gördün sol da mı ?

onu hatırlayamıorum malesef

Atkadaşlar çok eminim ki radyoopaklık bize göre sağda, yani hastaya göre soldaydı.

yani cevap ne buna göre hoca kırık diyo ama
Başa dön
coco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Kampta ya fizyoda yada patoda hoca kanserin invaze olması için integrinlerin parcalanması lazım dedi eminim ben o sorudan
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

coco yazmış:
Arkadaslar termal genlesme katsayısı dıodu ve fissur sealnt amalgam altın sıralaması vardı cevaplarda eminim
doğru pardon siz sınavdan snra yazmıştınız zaten tamam bu soru da belli oldu
Başa dön
aynasondpiresel
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 12:59 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

o değil de ne zaman açıklanır?
Başa dön
coco
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Serdar hoca bir acıklama yapsa keske 3 4 soru haka tartısmalı
Başa dön
Westicenadam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

skypa yazmış:
dtmarmara yazmış:
Peki sinusun icindeki ro gorulen sey neymis? Kirik oluca icine kan mi doluyor kan ro mi gozukuyo? Bilmedigimden soruyorum.
hoca o maksiller sinüzit falan olabilir eger mukoseli sorsa daha dikkat cekici ekspansif bir şey olurdu demiş

Arkadaşlar sanırım birşey yanlış hatırlanıyor, zaten şıklarda mukosel yoktu. Maksiller sinüs empiyemi vardı. Hatta görüntüyü görür görmez polip aradım, empiyemi görünce direkt işaretledim. Aralarında görüntü olarak konkav/konveks diye fark var sadece diye biliyorum. Ve umut ediyorum:)
Başa dön
skypa
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Westicenadam yazmış:
skypa yazmış:
dtmarmara yazmış:
Peki sinusun icindeki ro gorulen sey neymis? Kirik oluca icine kan mi doluyor kan ro mi gozukuyo? Bilmedigimden soruyorum.
hoca o maksiller sinüzit falan olabilir eger mukoseli sorsa daha dikkat cekici ekspansif bir şey olurdu demiş

Arkadaşlar sanırım birşey yanlış hatırlanıyor, zaten şıklarda mukosel yoktu. Maksiller sinüs empiyemi vardı. Hatta görüntüyü görür görmez polip aradım, empiyemi görünce direkt işaretledim. Aralarında görüntü olarak konkav/konveks diye fark var sadece diye biliyorum. Ve umut ediyorum:)
mukosel işaretledim arkadaşım ben Smile eminm yani şıklarda vardı ama kırık o sorunn cevabı hoca 3 yerde söyledi
Başa dön
dt-leviathan
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:18 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Westicenadam yazmış:
skypa yazmış:
dtmarmara yazmış:

evet doğru empiyem diodu ama hoca kırık dio işte maalesef
Başa dön
Westicenadam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtburcu yazmış:
bağışıklık kazanılmayan diye bi soru vardı sanırım ben kızamık yaptım.. cevabı nedir? hoca kızamık için HSV gibi laten kalır demişti..bir de kızamığın geç replikasyonu olarak subakut sklerozan panensafalit görülür yazıyo

Bahsettiği şey yavaş virüs enfeksiyonları sanırım, onlar latent kalmazlar. Kızamık,kızamıkçık,aids,jc virüsü. Cevap difteriydi bence. Kızamık,kızamıkçık ve kabakulak aşıları var. Bağışıklık kazanılmasaydı yapılmaz diye düşünüyorum. SSPE kızamık komplikasyonu olarak düşünülebilir. Ama kızamık geçiren biri bidaha geçirmez kanımca. Ama difterinin de aşısı vardı sanırım, onu sonradan hatırladım.

En son Westicenadam tarafından Sal Eyl 10, 2013 1:50 am tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Westicenadam
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:38 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dtergun yazmış:
dt-leviathan yazmış:
sür dişi kanal ted sorusunun cevabını ne olarak akbulş ettik en son 2 mi , 2-3-4 mü ?

Madem mecbur kaldiniz bi sikki secmede, neden 1-2-3 u tercih etmediniz. Smile
Yanlış o soru hem.2-3 cevap..iptal iptal iptal... Smile

Ben de 1-2-3 yaptım. Çünkü 4 te sınırlı veya az periapikal lezyonda kontraendike diyordu. O zaman lezyon pulpayı aştığı an dişi çekelim. Kaldı ki fistül olsa bile kanal tedavisi yapılıyor ama başarısı düşük o ayrı. İnternal rezorbsiyonda ise süt dişi çekilir diyo katılıyorum ama 4 daha doğru geldi bana.
Başa dön
dtburcu
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:41 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Westicenadam yazmış:
dtburcu yazmış:
bağışıklık kazanılmayan diye bi soru vardı sanırım ben kızamık yaptım.. cevabı nedir? hoca kızamık için HSV gibi laten kalır demişti..bir de kızamığın geç replikasyonu olarak subakut sklerozan panensafalit görülür yazıyo

Bahsettiği şey yavaş virüs enfeksiyonları sanırım, onlar latent kalmazlar. Kızamık,kızamıkçık,aids,jc virüsü. Cevap difteriydi bence. Kızamık,kızamıkçık ve kabakulak aşıları var. Bağışıklık kazanılmasaydı yapılmaz diye düşünüyorum. SSPE kızamık komplikasyonu olarak düşünülebilir. Ama kızamık geçiren biri bidaha geçirmez kanımca.

cevap difteriymiş. hoca mailde açıkladı cevabını kızamık da su çiçeğinin latent enfeksiyon sonrası zona olması gibiymiş.. difteriye bağışıklık toksin olduğu için gelişmezmiş
Başa dön
dantesasi
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

skypa yazmış:
tugce_89 yazmış:
arkadaşlar cadherin sorusunu öğrenebilen varmı ben internetten biraz araştırdım tümör invazyonunda da rol alır diyo cadherinler arası bağlantı bozulması gerekir invazyon için fln diyo ama morfogenezde de rol alırmış e diğer şıklarda doğruydu hatrladğım kadarıyla ne olcak ki cevap
dün patoloji kitabından bakılıp yazılmıştı sanırım dtahmet arkadaşmız yazmıştı diğer seceneklerin hepsi yazarken tümör invazyonu kaderinler içi yazmıyor kitapta

Kaderinlerin azalmasi tumor invazyonuna neden oluyo yazio pato kitabinda.soruda invazyonda rol oynar mi diodu eger oleyse yanlis olan o
Başa dön
dantesasi
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Eyl 10, 2013 1:44 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Westicenadam yazmış:
dtergun yazmış:
dt-leviathan yazmış:
sür dişi kanal ted sorusunun cevabını ne olarak akbulş ettik en son 2 mi , 2-3-4 mü ?

Madem mecbur kaldiniz bi sikki secmede, neden 1-2-3 u tercih etmediniz. Smile
Yanlış o soru hem.2-3 cevap..iptal iptal iptal... Smile

Ben de 1-2-3 yaptım. Çünkü 4 te sınırlı veya az periapikal lezyonda kontraendike diyordu. O zaman lezyon pulpayı aştığı an dişi çekelim. Kaldı ki fistül olsa bile kanal tedavisi yapılıyor ama başarısı düşük o ayrı. İnternal rezorbsiyonda ise süt dişi çekilir diyo katılıyorum ama 4 daha doğru geldi bana.

Soruda yanlisi mi soruodu siklari tam hatirliosan soylermisin
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Eylül DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git Önceki  1, 2, 3 ... 45, 46, 47 ... 76, 77, 78  Sonraki
46. sayfa (Toplam 78 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız