Ana Sayfam Yap

Favorilerime Ekle

ANA SAYFA FORUMLAR DERS-NOTLARI DENT-VİDEO DENT-FOTO DUS QUİZ DOSYALAR DENT-İLAN
DUS Yönetmeliği Sıkça Sorulan Sorular DUS Soruları Dent-Etkinlikler Dent E-Books DUS Notları Eğitim Müfradatları
DentDUS Forum :: Başlık görüntüleniyor - nisan dus
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

nisan dus
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Eylül DUS
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
mina
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 10, 2013 7:16 am    Mesaj konusu: nisan dus Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar dusa çalışmaya ne zaman başlamalıyız dersaneye gitmeden çalışan var mı?????
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
berkturgay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 10, 2013 5:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hic vakit kaybetmeden bir program yap. Dershane basladi yada basliycak. Ne kadar cok tekrar yaparsan o kadar iyi oyüzden erkenden başla
Başa dön
dsubasa
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 12:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dersanesiz de kazanan arkadaşlarım var ama dersane kaynaklarını edinip ondan çalışman faydana olacaktır. ben de dersaneye gitmiyorum şuanda gecen sene gitmiştim
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 2:55 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bence de hemen başlayın ama çok hızlı başlamayın. ilk günler hevesle tempo yüksek olup güzelce çalışılıyor ama sonradan nefesi tükenir insanın tükenmesse ne ala tabiki. ama insanız sonuçta defalarca aynı sayfaları aynı resimleri tekrar etmek zor geliyor. zamanla temponuzu artırarak çalışmak en mantıklısı.

dananın kuyruğu son iki ay kopuyor son iki ay kendinizi sınava adamanız çok önemli. ben haziranda okul bitince başladım çalışmaya ama hayatımda hiç böyle çalışmamıştım. eylülde de ders çalışmaya başlarken hayal dahi edemeyeceğim dereceyi aldım. ama hiç sağlıklı bir iki ay değildi benim için. sürekli yetiştirme telaşım vardı.

3 ay konuları yavaş yavaş anlayarak çalışıp son iki ay hızlı tekrar etmek bana mantıklı geliyor. heleki son hafta hızlı hızlı okuyup geçerek yaptığım tekrarlar bana en az 10 soru yaptırmıştır. çalışırken bir şey anlamadım bu ne yaa diyordum ama işe yarıyormuş kesinlikle. bir yerden aklınızda kalıyor.

dershane konusuna gelince dershanesizde kazanılır var benimde kazanan tanıdıklarım ama deshane çok büyük kolaylık sağlıyor bunu gözardı edemem.
Başa dön
mine
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 5:23 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

günde en az kaç saat calışmamız gerekiyor sınavı kazanan arkadaslar bizlere yol gösterse. nasıl bi programla calıstınız yapılması gerekenler yapılmaması gerekenler..
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 5:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben 24 haziran- 6 eylül arası ortalama her gün 7-8 saat çalışmışımdır. araya bütünleme falan girdi o nedenle 2 hafta koptum sadece. son hafta günde 10 saat çalıştım en az. hiç çalışmadığım günlerde oldu ama çalıştığımda 7-8 saatten aşağı çalışmadım.

çok detaylı sorular çıkabiliyor, sınavlar gittikçe detaylı olmaya başladı, bu çıkmaz demeyin hiç bir şey için her şey çıkabilir artık.
konuyu tamamen anlamadan soru çözmeyin vakit ve moral kaybı oluyor:/
bir konuyu ilk defa çalışacaksanız iyice anlayıp öyle kapatın kitabı, tam tersini söyleyende var ama ben böyle daha yararlı olacağına inanıyorum

şimdilik aklıma bunlar geldi:)
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 5:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

""""""""
Başa dön
mine
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 6:11 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tesekkür ederim o kadar kısa zamanda böyle bir derece inanılmaz gercekten:) hayırlı olsun hangi kaynaklardan calıstınız peki dusdata mı sadece
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 11, 2013 7:16 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok teşekkür ederim Smile

tam tersine hiç dusdatadan çalışmadım, ben duseme gitmiştim, son haftalarda soru bankalarını aldım dusdatanın.
hatta burdada konuşmuştuk bir dusdata deneme sonrası herkes 90'lı 100'lü netlerden bahsediyordu benim 78 netim vardı moralim bozuldu gidip almıştım kitapları. dusemle çalıştım ama dusemin kaynaklarını çokta önermem, temeli iyi ama hocaları sayesinde. hocadan dinlemeyince temel anlaşılmıyor zaten. siz dusdataya gidiyorsanız onların kaynaklarını takip edin.

tek sıkıntı temeli çok ayrıntılı soru kitapları bile boğmuştu beni ama yukarıda da dediğim gibi artık ne çıkacağı belli olmuyor en ufak ayrıntı bile çıkabilir.

güzel bir kaynak belirleyin sürekli tek kitaptan tekrarınızı yapın, aynı sayfayı 4-5 kere görünce ordan soru çıkınca sayfa zihninizde canlanıyor. dusemde hocalar hep bize tek kitap bol tekrar derdi gerçekten doğru.
Başa dön
oksidazpozitif
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 3:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

allure yazmış:

tam tersine hiç dusdatadan çalışmadım, ben duseme gitmiştim, son haftalarda soru bankalarını aldım dusdatanın.
hatta burdada konuşmuştuk bir dusdata deneme sonrası herkes 90'lı 100'lü netlerden bahsediyordu benim 78 netim vardı moralim bozuldu gidip almıştım kitapları. dusemle çalıştım ama dusemin kaynaklarını çokta önermem, temeli iyi ama hocaları sayesinde. hocadan dinlemeyince temel anlaşılmıyor zaten. siz dusdataya gidiyorsanız onların kaynaklarını takip edin.

tek sıkıntı temeli çok ayrıntılı soru kitapları bile boğmuştu beni ama yukarıda da dediğim gibi artık ne çıkacağı belli olmuyor en ufak ayrıntı bile çıkabilir.

güzel bir kaynak belirleyin sürekli tek kitaptan tekrarınızı yapın, aynı sayfayı 4-5 kere görünce ordan soru çıkınca sayfa zihninizde canlanıyor. dusemde hocalar hep bize tek kitap bol tekrar derdi gerçekten doğru.

dusemin soru kitapları nasıl acaba? datayla karşılaştırma yapsanız duseminde çözülmesini önerirmisiniz?
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 4:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

oksidazpozitif yazmış:
allure yazmış:

dusemin soru kitapları nasıl acaba? datayla karşılaştırma yapsanız duseminde çözülmesini önerirmisiniz?

dusemin soru kitapları incecikti, o yüzden ben dusemde var olan bir sorunun dusdatada olacağını düşünüyorum. tabiki aralarında vay be dediğim sorularda çözdüm düsemden ama bir tercih yapılacaksa dusdata soruları derim kesinlikle. temel tıp bilimleri için bu söylediklerim bende dusemin klinik soru bankası yoktu o yeni çıkmış sanırım.
birde dusdatanın kitaplarının dizaynı, resimleri daha güzel, göz yormuyor ve insanın çalışası geliyor. ama şu da bir gerçek bazı noktalarda dusdata o kadar zorlamışki. mesela ben dusdata farmadan çalışmanızı hiç önermem. daha öncede söylemiştim o kitapdan bir kaç soru çözdüm ve kenara attım. o kadar zorlandım ki. ki ben farmaya cidden baya vakit ayırdım, sınavda da zorlanmamıştım farma sorularında. dusemin farmasınıda öneremiyorum çünkü ordada farmayı kitaptan değil hocadan öğreniyorsunuz. dusemin bütün temel hocaları sanki bilgiyi kafanıza yazıyor o derece iyiler.
şunada değinmeden geçemicem dusdata endo soru bankası mükemmel tek kelimeyle, yoksa eğer alabiliyorsanız mutlaka alın. soruların cevaplarını çok güzel ayrıntılarla yazmışlar. ben konu çalışmaya daha çok önem verdim soru çözmektense belki o yüzden bana bu kadar güzel gelmiştir o kitap.
Başa dön
oksidazpozitif
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 4:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dataya gittim bende,soru bankaları var onun. dediğiniz gibi farmanın ne konu ne soru kitabını seviyorum, karışık geliyor bana. dusemin klinik soru kitabını almıştım ama o kadar çok çelişen soru vardıki datadaki bilgilerle. denemelerinde de benzer şeyler oluyordu zaten. bu kadar açıklayıcı cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkürler:)
Başa dön
oksidazpozitif
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 4:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. konuya ağırlık verdim demişsiniz, bir derse kaç gün ayırıyordunuz ortalama olarak? her yeri okuyormuydunuz, ezber yapmaya çaışıyormuydunuz? genelde hızlı tekrar yapın derler ama kısa sürede sizin çalışmanız belliki verimli olmuş..
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 4:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

rica ederim yardımcı olduysam sevinirim.
ben klinik derslerden sadece zor olduğunu düşündüğüm ve iyi olmadığım konuları çalıştım. birde protez ve tedavi bütüm olduğundan bu derslere baktım. ama zamanım olmadığından yoksa asla çalışmayın demem tabiki.

yazın çalışmaya başlayınca ilk bir ay hep temelden konu çalıştım. bu arada gerçekten rezildim ben temel tıpta, geçen sene öğrenciyken girdiğim denemelerde 2,5 net yapmışlığım vardı o derece Very Happy
biyokimyayla başladım ve biyokimya tamamen bitmeden başka bir derse geçmedim. lipit metabolizmasını anlamamıştım ertesi gün offlineda tekrar dinledim diğer konuya bile geçmedim.
genellikle heryeri okuyordum ilk etapta ezber değil anlamaya çalıştım ben. biraz benim çalışma tarzımla ilgili. oldum olası o "nokta atışı" dedikleri şeyi sevmem bütüne hakim olmaya bakarım. biyokimyayı 5 günde bitirmiştim çok iyi hatırlıyorum ama böyle yaptıktan sonra bir biyokimya tekrarım en fazla 8 saatimi aldı. sonra diğer derslere geçtim unuttuğumu düşündüğüm dersi tekrar ettim.

son hafta bir derse ortalama 4 saat ayırıp tekrar edip geçtim. ve bunun inanılmaz faydasını gördüm, işte ezberleyecekseniz bu dönemde ezberleminizi tavsiye ederim sonuçta makine değiliz günler öncesinden ezberlediğimiz şey akılda kalmaz.

birde en önemlisi bu bence, ben bu işe hiç imkansız gözüyle bakmadım. ilk girişimdi, yeni mezundum kazanamazsam kılıfım hazırdı bunun rahatlığı vardı belki. benim amacım zaten kazanmak değil nisana yatırım yapmaktı, eski mesajlarımda yazıyor zaten Very Happy hatta gayet "perifer" den bir okulun gayet vasat öğrencisiydim (bu arada okulumu çok severim Very Happy ). tüm dürüstlüğümle söyleyebilirm ki ben bile yaptıysam herkes yapar, yeterki odaklanın Smile

yine çok konuştum ben Very Happy Very Happy
Başa dön
mine
Uzman Üye
Uzman Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 5:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

beğen tuşu yok ki :)
Başa dön
berkturgay
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 6:34 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Aynen "like" yada "teşekkür" butonu acilen forumda admin varsa:) "+1" yazsak kabul olur mu:)

Ilk okuma 3-5 gun sonra kisaliyor zaten ikinci tekrar 2 gun üçüncüsünde 1 gün. Son hafta saatlere iniyor. Spotlardan yada cok kilit yerleri okuyaraktan...

nerden mezunsunuz periferden acaba:)
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 6:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

çok teşekkür ederim Smile şımarıcam Very Happy bu konuda konuşmaya başlayınca susmak bilmiyorum Smile

ben karadeniz teknik mezunuyum. ve gerçekten okulumu çok seviyorum.
bu işlerin okulla ilgisi olmadığını benden iyi kimse bilemez. berbat bir ilköğretim okulundan izmir'in en iyi lisesini kazandım, izmirin en iyi lisesinden KTÜ'ye gittim (o dönem büyük bir yıkımdı benim için), oradan da böyle oldu işte.
okul sadece etiket iki kere iki her yer de dört Smile
Başa dön
oksidazpozitif
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 6:57 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

şansınız açık, altyapınız sağlammış demek ki:) yoksa söylediğiniz şekilde klinik yapmak biraz zor. inşallah çalışan herkes emeklerinin karşılığını alır. tavsiyelerin için teşekkürler allure:)
Başa dön
allure
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Sal Ksm 12, 2013 7:21 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

oksidazpozitif yazmış:
şansınız açık, altyapınız sağlammış demek ki:) yoksa söylediğiniz şekilde klinik yapmak biraz zor. inşallah çalışan herkes emeklerinin karşılığını alır. tavsiyelerin için teşekkürler allure:)

kliniği 5. sınıftaki staj sonu sınavlarına iyi hazırlanmama bağlıyorum. Allah'ın yürü ya kulum dediği de apaçık bir gerçek Laughing çok dua etmiştim:)
sizinde hakkınızda hayırlısı olsun:) şimdiden başarılar dilerim.
Başa dön
socialmom
Çömez Üye
Çömez Üye

MesajTarih: Pts Ksm 18, 2013 7:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle bende tebrik ederim. darısı bizim başımıza artık Smile)
yardımcı olması açısından birşey danışmak istiyorum. deneme sınavlarındaki durumun nasıldı yani ilk denemelerle son deneme arasında gerçekten netlerin fırladı mı? yani denemeler ne kadar gerçekçi oluyor ne kadar güvenmeliyiz?
teşekkür ederim şimdiden..
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    DentDUS Forum Forum Ana Sayfa -> 2013 Eylül DUS Tüm zamanlar GMT +10 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız